A számítógép feltalálása óta próbálnak a mérnökök újabb és újabb innovatív adattárolási megoldásokat megalkotni. A hagyományos merevlemezek már az 1950-es években feltűntek a piacon, de még napjainkban is népszerűek. Az SSD technológia a 2000-es évek végén került előtérbe, a kis súlyú és méretű notebookok megjelenésével. Ez a gyorsabb, hatékonyabb tárolási technológia rendelkezik azonban néhány sajátossággal az adattörlés szempontjából.
Az előrejelzések szerint az SSD meghajtók piaca 2022-re 230 milliárd dolláros üzletté válik, ugyanakkor a technológia még új, és bizonyos tekintetben még tökéletesítésre szorul. Az SSD meghajtók többféle interfésszel érhetőek el, a legnépszerűbbek ezek közül a PCIe, az NVMe és a SATA.
Általánosságban az SSD meghajtók jóval gyorsabbak, mint a HDD meghajtók. Rövidebb a válaszidejük, gyorsabb az olvasás és az írás, másodpercenként több művelet hajtható végre. Emellett kevesebbet fogyasztanak, kisebb a tömegük és tartósabbak is. Az áruk még mindig magas, ugyanakkor nagyon sokat csökkent az elmúlt években. Így egy 128 GB-os meghajtót ma 15 és 20 ezer forint között megvásárolhatunk.
A HDD lemezekkel ellentétben az SSD nem egy forgó lemezen tárolja az adatokat, hanem flash memóriában. Ez kihat az adatok megsemmisítésre is, és okoz néhány kellemetlen problémát, ha egy SSD meghajtóról úgy szeretnénk törölni az adatokat, hogy azok soha többet ne legyenek helyreállíthatóak.
A különböző lemezkezelési módszereknek tehát fejlődniük kell meg, hogy megfeleljenek a SDD-korszak kihívásainak. Nem szabad elfelejteni, hogy ha nincs független igazolás arra, hogy az SSD meghajtóról minden adatot véglegesen töröltünk, az előre telepített törlőeszközöket nem tanácsos használni.
A biztos, minősített adattörlés a meghajtók teljes területének felülírásával történik, melynek során olyan algoritmust kell használni, amely egyrészt nem károsítja az SSD meghajtókat, másrészt pedig visszakövethetetlen módon, véglegesen törli az adatokat, és ezzel fertőtleníti az adathordozót.
Ez az egyetlen módja az SSD meghajtók helyes leselejtezésének, ha meg szeretnénk őrizni a meghajtók értékeit. A leselejtezés mellett adattörlésre van még szükség olyankor is, ha a meghajtó (vagy a notebook) szervizbe kerül, a cégen belül munkatársat vált, vagy akár olyankor is, ha a notebook vírussal fertőződik meg, és biztosak szeretnénk lenni abban, hogy a meghajtó új életet fog kezdeni a tisztítás után.
A biztonságos SSD-törlés felülírja a meghajtók teljes területét, beleértve a gyártó által elrejtett, úgynevezett over-provisoned (OP) területet, amely jellemzően a lemez kapacitásának 7 százalékát teszi ki (illetve akár 28 százalékát vállalati környezetben).
Mivel az SSD technológia viszonylag új, amikor SSD-törlési megoldást keresünk, fel kell tennünk a gyártóra vonatkozóan néhány kérdést:
A Blancco esetében ezekre a kérdésekre természetesen mind igennel válaszolhatunk. Amennyiben többet szeretne tudni a Blancco szabadalmaztatott SSD-törlési algoritmusáról, töltse le angol nyelvű ismertetőnket.